top of page
razvoj_podeželja_@300x.png

PROGRAM RAZVOJA PODEŽELJA

Naziv aktivnosti: Ekološko kmetovanje (ukrep 11)

Cilji: Spodbuditi kmetijska gospodarstva za izvajanje ekološkega načina kmetovanja

Pričakovani rezultati: Prispevek k zagotavljanju javnih dobrin, predvsem k ohranjanju oziroma izboljševanju biotske raznovrstnosti, ohranjanju virov pitne vode, rodovitnosti tal, kulturne kmetijske krajine, varovanju okolja nasploh.

V primeru odobrenih sredstev nad 10.000 € se doda še:

Povzetek: upravičenec navede v kateri podukrep je vključen (podukrep 11.1 – Plačila za preusmeritev v prakse in metode ekološkega kmetovanja oz. podukrep 11.2 – Plačila za ohranitev praks in metod ekološkega kmetovanja)

Glavne aktivnosti: upravičenec navede vse zahteve pri izvajanju posameznega podukrepa, v katerega je vključen, kot so navedeni v PRP 2014–2020, ki je bil veljaven v obdobju vstopa v podukrep.

Zahteve pri izvajanju podukrepa 11.1:

  • ves čas trajanja obveznosti mora izvajati podukrep v skladu s predpisanimi pogoji in zahtevami,

  • opraviti mora program usposabljanja v obsegu najmanj 6 ur letno,

  • uporabiti mora najmanj enkrat storitev svetovanja v času trajanja obveznosti,

  • vsako leto mora pridobiti certifikat za ekološko pridelavo oziroma predelavo, ki ga izda organizacija za kontrolo in certificiranje v skladu z Uredbo 834/2007/ES,

  • če prvič vstopa v kontrolo ekološkega kmetovanja mora imeti v prvem letu trajanja obveznosti izdelan individualni načrt preusmeritve in

  • če  uveljavlja plačilo za trajno travinje mora rediti travojede živali v skladu s predpisi za ekološko kmetovanje.

Zahteve pri izvajanju podukrepa 11.2:

  • ves čas trajanja obveznosti mora izvajati podukrep v skladu s predpisanimi pogoji in zahtevami,

  • opraviti mora program usposabljanja v obsegu najmanj 6 ur letno,

  • uporabiti mora najmanj enkrat storitev svetovanja v času trajanja obveznosti,

  • vsako leto mora pridobiti certifikat za ekološko pridelavo oziroma predelavo, ki ga izda organizacija za kontrolo in certificiranje v skladu z Uredbo 834/2007/ES in

  • če uveljavlja plačilo za trajno travinje, mora rediti travojede živali, v skladu s predpisi, ki urejajo ekološko kmetovanje.

Naziv aktivnosti: Plačila območjem z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (ukrep 13)

Cilji: Ohraniti obdelanost kmetijskih zemljišč, ohraniti poseljenosti podeželskih območij in zagotavljati javne koristi na območjih z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami (OMD).

Pričakovani rezultati: Plačila OMD bodo prispevala k ohranjanju in spodbujanju sonaravnih sistemov kmetovanja, ohranjanju kulturne krajine podeželskih območij ter trajnostni rabi kmetijskih zemljišč.

V primeru odobrenih sredstev nad 10.000 € se doda še:

Povzetek: Slovenija ima velik delež kmetijskih površina na območjih z naravnimi ali drugimi posebnimi omejitvami, kar zmanjšuje konkurenčnost slovenskega kmetijstva, omejuje izbor možnih proizvodnih usmeritev in viša stroške proizvodnje. To vodi v opuščanje kmetijstva na teh območjih, zaraščanje kmetijskih zemljišč, izgubo biotske raznovrstnosti in kmetijske krajine.

Glavne aktivnosti: Z vzdrževanjem kmetijskih zemljišč v proizvodni funkciji ohranjamo ne le proizvodni potencial kmetijskih zemljišč, pač pa tudi razpoložljiv naravni vir, ki je  življenjski in gospodarski prostor za domačine kot tudi prostor za rekreacijo in preživljanje prostega časa za ljudi izven teh območij.

Naziv aktivnosti: Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete (ukrep 6.1)

Urh Grošelj je za vzpostavitev kmetije in za zagon dejavnosti na svoji kmetiji prejel sredstva  iz  naslova podukrepa 6.1. »Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete« iz Programa razvoja podeželja Republike Slovenije 2014-2020.

 

Finančna pomoč »Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete« je sofinancirana iz Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) 

POVZETEK:

Urh Grošelj je pridobil finančno pomoč iz naslova podukrepa 6.1. »Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete«. Zavezal se je, da bo na prevzeti kmetiji opravljal kmetijsko dejavnost v skladu z načrtovanimi cilji do konca leta 2024. Na kmetiji bo povečal obseg proizvodnih kapacitet, povečal konkurenčnost prevzete kmetije, uvedel inovacije in z naložbami v osnovna sredstva na kmetiji prispeval k pozitivnim vplivom kmetijstva na okolje. Mladi prevzemnik se bo na kmetiji tudi zaposlil ter za primarno kmetijsko proizvodnjo vzpostavil knjigovodstvo na svoje ime.

 

 

GLAVNE DEJAVNOSTI:

Kmetija, ki jo je prevzel Urh, je usmerjena v ekološko pridelavo. Na kmetiji imajo dovoljenje za opravljanje dopolnilne dejavnosti: predelava živil rastlinskega izvora. Mladi kmet bo na kmetiji uvedel modernizacijo sistemov ter poskrbel za širitev delovanja kmetije. Razširil bo tudi sortiment domačih izdelkov, ki jih proizvede kmetija. Povečal bo obseg obdelave kmetijskih zemljišč. Z naložbami v osnovna sredstva bo uvedel inovacije na kmetiji in prispeval k zmanjšanju vpliva kmetijstva na okolje. Urh se bo na kmetiji tudi zaposlil.

 

CILJI:

Na kmetiji imajo naslednje cilje:

-  gospodarski razvoj kmetije: povečati obseg proizvodnje in povečati konkurenčnost kmetijskega gospodarstva;

-  z gospodarjenjem na kmetiji prispevati k doseganju horizontalnih ciljev: inovacije in varstvo okolja.

 

PRIČAKOVANI REZULTATI:

- Povečan obseg in raznovrstnost pridelave na kmetiji.

- Višji prihodek in dohodek na kmetiji.

- Zaposlitev na kmetiji.

- Modernizacija kmetije in vpeljava informacijskih sistemov v potek kmetovanja.

Naložba v ureditev obstoječega objekta ter nakup opreme za predelavo sadja in opreme za predelavo sadja in opreme hladilnice za sadje na ekološki kmetiji Grošelj 4.2

  1. Opis podpore

 

NAZIV AKTIVNOSTI

 

Aktivnost predstavlja drugo fazo  investicije v predelavo pridelanega sadja, ki se pojavlja in nastopi kot tržni presežek. Prva faza je  predstavljala opremo za predelavo v sokove in marmelade, druga faza pa je nadaljevanje oziroma dopolnitev prve faze. Vrzel, ki nastane po obranem sadju se dopolni  z izgradnjo hladilnice in zamrzovalnice.  Na ta način se podaljša čas in poveča možnost prodati vso kvalitetno pridelano sadje, ki se naenkrat pojavi na trgu. Vsebuje opremo za pripravo sadja za predelavo v višje oblike z večjo dodano vrednostjo to je marmelado, đem, suho sadje in opremo za pakiranje. Sadje asimin, sibirskih borovnic, kutin, breskev bo predelano doma  in obstoja možnost za izvajanje uslug predelave. Proces je zasnovan  od skladiščenja do lupljenja, rezanja, sušenja, kuhanja polnjenja, zapiranja in do končne faze to je etiketiranja izdelka kot končne priprave za trg.

 

POVZETEK 


 

Naložba predstavlja popolno zadostnost kmetije od pridelave do predelave s trajnostnim razvojnim pristopom. Poveča se izkoristek pridelanega sadja v smislu, da se prva kvaliteta proda kot produkt z višjo doseženo ceno. Predelava sadja pa predstavlja popoln izkoristek  pridelanega sadja  tudi nižje kakovosti, ki na trgu ne bi dosegla prave cene, kot predelano pa doseže popoln izkoristek in cenovno  rang prve klase in še 50% več. Dosežen je tudi cilj zelene usmerjenosti. Ostanejo samo lupine, peclji in poškodovani deli, ki se predelajo v kompost in vrnejo nazaj na pridelovalne površine. Iz pečk pa se pridela olje. Kmetija  tako postane  maksimalno produktivna in kljub majhnim površinam izredno učinkovita, saj se izkoristi vse in na ta način tudi zniža proizvodne stroške.




 

GLAVNE DEJAVNOSTI

 

II faza predstavlja: Izgradnjo hladilnice in zamrzovalnih komor. Predmet sofinanciranja  so samo agregati, avtomat za lupljenje sadja, izsekovanje sredice, rezanje krhljev, sušenje, pakiranje, kuhanje marmelade, đemov, sokov, s polnjenjem, zapiranjem v več variantah in v različno stekleno ali PVC embalažo in končnim etiketiranjem. Na ta način so izdeleki pripravljeni za  trg.

 

CILJI

 

  • doseganje boljših cen pridelanega sadja  s prodajo I klase in ostalo v predelavo.

  • Manjvredno sadje se predela v višje oblike in doseže dobre cene.

  • Poveča se izkoristek pridelane mase v zeleni samozadostnosti trajnostnega razvoja.



 

PRIČAKOVANI REZULTATI

- Izboljša se finančni položaj kmetije

- Izboljša se učinkovitost in izraba pridelka

- Podaljša se čas tržnih priložnosti za prodajo svežega prvoklasnega pridelka

- Podaljša in raztegne se čas možnosti predelave in s tem zopet poveča izkoristek ter finančni položaj.

- Zmanjša se potreba po dodatni delovni sili.

 

Kmetija Grošelj

telefon: 069 969 499

email: info@kmetijagroselj.si

  • Black Facebook Icon
  • Black Instagram Icon

© 2010 - 2024 Urh Grošelj

razvoj_podeželja_@300x.png
Bureau veritas eko logo.png

BV-SVN-EKO-388/22

bottom of page